Tu jesteś:   Strona główna   /   Aktualności i porady   /   Porady

Porady

Porady

DATA DODANIA: 25.02.2020
UWAGA PODATNICY, NOWE ULGI W PODATKU DOCHODOWYM!

W zeznaniu podatkowym za rok 2019 możesz skorzystać z NOWYCH ulg w podatku dochodowym!
DATA DODANIA: 08.05.2019
Jak uchronić się przed nieuczciwością dostawców

 

WGRYŹ SIĘ, ŻEBYŚ NIE MUSIAŁ GRYŹĆ SIĘ!

 

 Czyli jak uchronić się przed nieuczciwością dostawców?

 

 

Ministerstwo Finansów opublikowało Metodykę w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych. Wytyczne skierowane są do organów skarbowych, ale dla przedsiębiorców mogą być drogowskazem wskazującym przesłanki dochowania tzw. należytej staranności. Warto się z nimi szczegółowo zapoznać. 

 

Stosowanie się do wskazówek zawartych w tych wytycznych może w dużej mierze chronić nabywców towarów
i usług
(=odbiorców faktur) przed nieuczciwością dostawców.
 Dokument ten wskazuje, w jaki sposób weryfikować naszego kontrahenta, aby trudno było podważyć organom skarbowym nasze odliczenie VAT z faktury.

 

Wytycznych jest bardzo dużo. Wśród nich znajdziemy warunki formalne należytej staranności, tj. m.in. konieczność weryfikowania kontrahenta w: KRS, CEIDG, w rejestrze kontrahentów VAT czynnych. Powinniśmy też zażądać aktualnych zezwoleń, koncesji, etc. oraz pełnomocnictw dla osób podpisujących umowy i/lub zawierających transakcje.

 

W zakresie samego VAT „Metodyka” wymienia trzy rodzaje wykazów, w których obecnie możemy i powinniśmy sprawdzać naszego dostawcę:

  •     Wykaz podatników, w stosunku do których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji lub którzy zostali wykreśleni z rejestru podatników VAT,
  •  
  •     Wykaz podatników, których rejestracja w zakresie VAT została przywrócona,
  •  
  •     Wykaz potwierdzający status podatników VAT czynnych oraz zwolnionych.
  •  
Kryteria te, zwane formalnymi, co do zasady zostaną zachowane, jeśli zapłacimy kontrahentowi w formule „split payment”. To wystarczy, aby nie zachodziły inne okoliczności, które jednoznacznie wykluczą dochowanie należytej staranności. Tak jednak nie będzie, gdy podatnik wiedział, że faktura: została wystawiona przez podmiot nieistniejący lub jest wystawiona niezgodnie ze stanem faktycznym lub niezgodnie z prawem.
 
 
Co do kryteriów transakcyjnych, należy pamiętać m.in. o:
  •      Konieczności dokonywania płatności przelewem, gdy kwota należności jest wyższa od 15 tys. zł,
  •  
  •      Uważać na sytuacje niemające uzasadnienia ekonomicznego, takie jak: zbyt niska cena, znacznie odbiegająca od rynkowej, brak oznak prowadzenia firmy w miejscu jej zarejestrowania, kontrahent wymaga dużo krótszego terminu płatności niż przyjęta w branży; towary nie spełniają standardów jakościowych określonych przepisami prawa, transakcja nie będzie potwierdzona umową, ani zamówieniem, gdzie byłyby określone szczegółowo warunki zakupu.
  
NALEŻY PAMIĘTAĆ, że nie wystarczy dokonać weryfikacji kontrahenta na początku współpracy. Weryfikacji tej należy wg wytycznych Metodyki dokonywać również regularnie na bieżąco.
NIE ZAPOMINAJMY O DOWODACH naszej należytej staranności w wyborze dostawcy i transakcji.
DATA DODANIA: 02.11.2012
Już wkrótce dostępne dla Państwa porady...

                  Niebawem będą mogli Państwo czytać w tym miejscu o poradach począwszy od kwestii związanej z założeniem firmy i rejestracją działalności gospodarczej oraz spraw podatkowych, aż po możliwości dofinansowania działalności...

Działamy zdalnie na terenie całego kraju

zadzwoń do nas:

+48 506 164 668

biuro@ksiegowiidoradcy.pl


Księgowość On-line


Zostań naszym klientem, a otrzymasz dostęp do wszelkich informacji Twojej firmy, wyników, wskaźników, dokumentów on-line.
Kaźmierczak Księgowi i Doradcy - Grupa Księgowych i Doradców Beata Kaźmierczak REG. 630293773, NIP: 784-001-73-19 tel./fax: 61 415 41 04 Siedziba: Zieleń 8B, 62-240 Trzemeszno Oddział w Gnieźnie: os. Wł. Łokietka 25b/2, 62-200 Gniezno
Realizacja: Dpl Agency - Tworzenie Stron Internetowych Poznań